Przeglądając rozmaite fora i blogi poświęcone marihuanie, bardzo często można natrafić na rozróżnienie odmian tej rośliny w postaci cannabis sativa oraz cannabis indica. Bywa tak, że nawet osoby interesujące się marihuaną nie do końca znają różnice pomiędzy podstawowymi szczepami feminizowanych konopi indyjskich. W związku z tym przygotowaliśmy przystępne zestawienie obydwu szczepów, które pozwoli łatwo rozpoznać, z jakim typem rośliny mamy do czynienia.

Sativa – świetna do spędzania czasu ze znajomymi

Wiele osób zainteresowanych kolekcjonerskimi nasionami konopi sprowadza bogactwo gatunków do dwóch prostych typów: odprężające i pobudzające. W podobnym uproszczeniu możemy określić różnice pomiędzy omawianymi rodzajami roślin, a efekty, jakie daje sativa, zdecydowanie zaliczymy do tej drugiej grupy. Gatunki tego szczepu charakteryzują się euforycznym działaniem, wprawiają w dobry nastrój i świetnie nadają się do spędzania czasu ze znajomymi. Żeńskie cannabis sativa pobudzają także kreatywność i nastrajają do fascynujących dyskusji na dowolny temat. Medycznie rośliny tego szczepu wykorzystywane są zaś przy leczeniu nudności, depresji czy zaburzeń odżywiania.

Indica – głębokie rozluźnienie i czas dla siebie

Drugi z omawianych rodzajów feminizowanych konopi indyjskich jest zdecydowanie bardziej relaksujący. Indica wprowadza w głębokie zamyślenie, skłania do kontemplowania otaczającej rzeczywistości oraz dialogu wewnętrznego pełnego wnikliwych i celnych analiz. Jest to stan pełnego odprężenia i wyciszenia, mocno kontrastujący z energetyzującym działaniem sativy. Wysokoprocentowe gatunki indicy mogą wywołać trudny do opanowania natłok myśli, dlatego osobom niedoświadczonym zaleca się ostrożne zaznajamianie z roślinami tego szczepu. Warto również pamiętać, że indica powoduje znaczący wzrost łaknienia, jednocześnie podkreślając walory smakowe ulubionych potraw. Zwiększona względem sativy zawartość CBD sprawia, że indyjki skutecznie uspokajają, ułatwiają zasypianie i wydłużają czas snu głębokiego. Natomiast kojarzone głównie z indicą działanie przeciwbólowe od wieków znajduje szeroko pojęte zastosowanie w medycynie.

Jak rozróżnić indicę i sativę?

Odmianę marihuany oczywiście łatwo rozpoznać po jej działaniu. Przyjemne pobudzenie i chęć do zabawy w gronie znajomych to efekty charakterystyczne dla feminizowanych konopi sativa. Uczucie pełnego relaksu, głębokie zamyślenie oraz mocno zwiększony apetyt wskazują natomiast na gatunek z przewagą Indica. Fizycznie topy sativy są zaś dłuższe, lżejsze i mniej zbite niż w przypadku szerokich, twardych i lepkich od żywicy indyjek. Żywą roślinę możemy natomiast łatwo zidentyfikować po liściach. Dwa najpopularniejsze i najczęściej spotykane symbole konopi indyjskich to jej liść w dwóch różnych kształtach. Po długich i wąskich liściach rozpoznamy właśnie sativę, natomiast liście krótsze i szersze to cannabis indica. Zasadniczą różnicą jest również wysokość obu krzewów, ponieważ osiągające w uprawie outdoor nawet 4 metry krzewy sativy bywają dwukrotnie większe od indyjek, które w uprawie zewnętrznej dorastają do 2 metrów wysokości. Kolejną cechą odróżniającą od siebie oba szczepy jest charakterystyczny zapach. Gdy mamy do czynienia z sativą, będzie to bardzo lekki, odświeżający aromat, często z owocową nutką. Indica posiada natomiast zapach bardzo silny i intensywny, często określany jako leśny lub ziemisty. Przyszłych hodowców powinien zainteresować także czas kwitnienia poszczególnych odmian. Ten jest sporo krótszy w przypadku indyjek, które potrzebują przeważnie 7-8 tygodni do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Dłużej potrwa kwitnięcie sativy, bo średnio 9-14 tygodni przy jednocześnie bardziej obfitym plonie.

Kolekcjonerskie nasiona sativa i indica

Dostęp do feminizowanych nasion konopi indyjskich obydwu szczepów jest możliwy za pośrednictwem legalnie działających polskich sklepów z nasionami marihuany, w których do nabycia znajdziemy produkty przeznaczone wyłącznie do celów kolekcjonerskich. Pamiętajmy, że uprawa (w tym również kiełkowanie) żeńskich kwiatów cannabis jest w Polsce nielegalna i grozi karą pozbawienia wolności. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w którym można zamówić najwyższej jakości nasiona w odmianach indica i sativa.