Dbanie o nasze zdrowie, powinno stanowić dla nas wartość nadrzędną. Dobrze jest wiedzieć, jak w prawidłowy sposób się odżywiać, o co dbać, aby zachować odpowiednią dietę. Niestety, nie zawsze pamiętamy o tym, aby dbać o to, by dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich składników i substancji odżywczych. Nie bez znaczenia jest tutaj kwestia związana z tym, jak powinien kształtować się poziom zawartości w naszym organizmie witaminy D. Jakie są normy? W jaki sposób zmierzyć poziom witaminy D w naszym organizmie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych z dbaniem o nasze zdrowie, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Witamina D – co musisz o niej wiedzieć?Zanim odpowiemy sobie na pytanie związane z tym, jak powinna kształtować się norma, jeśli chodzi o zawartość witaminy D w naszym organizmie, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie związane z tym, za co dokładnie witamina ta odpowiada i dlaczego jest ona tak ważna dla naszego zdrowia. To, co należy na samym początku podkreślić, to fakt, że witamina D, zaraz obok witamin A, K i E, występuje w formie naturalnej w tłuszczach, które spożywamy. Nie bez przyczyny mówi się, że witamina D, to witamina, która występuje naturalnie w czasie wystawiania ciała na działanie promieni słonecznych. Innymi słowy, jeśli chodzi o witaminę D, jest ona jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

young-woman-2194044_960_720.jpg (960Ã720)Niedobory witaminy D – jak je rozpoznać?Tak, jak w przypadku każdego rodzaju witamin, tak i w przypadku witaminy D, czasem występują jej niedobory. W jaki sposób rozpoznać, że naszemu organizmowi brakuje witaminy D? Objawów może być tutaj co najmniej kilka. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru witaminy D w naszym organizmie, jest ból mięśni i stawów oraz bezsenność. Witamina D odpowiada bowiem w dużej mierze za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego, a ten jak wiemy, jest w znacznej mierze odpowiedzialny za nasz prawidłowy sen. To jednak nie są jedyne symptomy, które mogą świadczyć o występowaniu niedoborów witaminy D w naszym organizmie. Koniecznie należy wspomnieć tutaj także o takich objawach jak problemy z prawidłowym widzeniem czy też powstawanie różnego rodzaju chorób przyzębia. Każdy z powyżej wymienionych symptomów, jeśli tylko będziemy wystarczająco uważni, jesteśmy w stanie zauważyć bez najmniejszych problemów.Jaka powinna być odpowiednia zawartość witaminy D w naszym organizmie?Jak zatem powinna się przedstawiać odpowiednia ilość witaminy D w naszym organizmie? Najprościej będzie to zobrazować poprzez przedstawienie konkretnych wartości zarówno dla niedoborów, nadwyżek oraz prawidłowego poziomu zawartości witaminy D w naszym organizmie. Warto wspomnieć, że normy, które prezentujemy, to normy, które są przygotowane dla mieszkańców Europy Środkowej, a zatem także i dla nas, Polaków.

· Deficyt 0-50 nmol/l lub 0-20 ng/ml

· Poziom niewystarczający 50-75 nmol/l lub 20-30 ng/ml

· Stężenie optymalne 75-125 nmol/l lub 30-50 ng/ml

· Stężenie wysokie 125-250 nmol/l lub 50-100 ng/ml

· Stężenie potencjalnie toksyczne powyżej 250 nmol/l lub powyżej 100 ng/ml

syringe-1884784_960_720.jpg (960Ã576)

W jaki sposób zmierzyć poziom zawartości witaminy D w naszym organizmie?Ostatnią kwestią, jaką należy poruszyć, jeśli chodzi o sprawdzenie poziomu zawartości witaminy D w naszym organizmie jest to, w jaki sposób jesteśmy w stanie go zmierzyć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, jeśli chodzi o zmierzenie poziomu witaminy D w naszym organizmie, jest wykonanie badania krwi, w którym sprawdzimy, jak przedstawia się poziom stężenia 25(OH)D w surowicy.