Wakacje się kończą, ale to wcale nie oznacza, że zagrożenie związane z zarażeniem się boreliozą zostało zminimalizowane. Jest wręcz wprost przeciwnie! Duża wilgotność, temperatury utrzymujące się w okolicy 20-25 stopni Celsjusza, to idealne warunki dla kleszczy. Czy jednak jesteśmy w stanie skutecznie bronić się przed ich ukąszeniami? W jaki sposób zabezpieczyć się przed ukąszeniami kleszczy? Na te i wiele innych pytań związanych z tym problemem, znajdziecie państwo odpowiedź w naszym poniższym artykule. 

Przede wszystkim - zadbaj o odpowiedni ubiór

To, od czego należy zacząć, to wskazanie miejsc, w których prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza jest największe. Zdecydowanie zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju tereny zielone. Wcale nie jest powiedziane, że aby zostać ukąszonym przez kleszcza, musimy udać się do lasu.Czasem wystarczy jedynie wyższa trawa (np. Taka, która sięga do mniej więcej połowy łydki). Kleszcze w takich miejscach czują się doskonale. Dlatego, szczególnie, kiedy wybieramy się na spacer w pogodę raczej deszczową, warto założyć długie spodnie. Nie zapominajmy też o solidnych butach. Im bardziej zakryjemy nasze ciało, tym mniejsze ryzyko, że kleszcz nas ukąsi. Co za tym idzie - minimalizujemy też ryzyko zakażenia boreliozą. Czy jednak są to jedyne sposoby na ochronę przed ukąszeniami kleszczy?

cannabis-4356210_960_720.jpg (960Ã640)

Stosuj środki zapewniające ochronę przed ukąszeniami komarów i kleszczy

Nawet jeśli wybieramy się tylko na spacer do parku, warto zadbać o to, aby spryskać się preparatem, który ma chronić nasze ciało przed ukąszeniami komarów i kleszczy. Większość takich środków, jesteśmy w stanie kupić bez recepty zarówno w większym supermarkecie czy w każdej aptece. Ich koszt to z reguły kilkanaście złotych. Inwestując te pieniądze w odpowiedni środek, który zapobiega ukąszeniom przez kleszcze, inwestujemy w nasze zdrowie. Nie możemy bowiem zapominać, że leczenie boreliozy, na którą nadal nie wynaleziono skutecznej szczepionki, jest bardzo kosztowne. 

W jaki sposób rozpoznać pierwsze oznaki boreliozy?

Czasem jednak dzieje się tak, że pomimo iż stosujemy wszelkie sposoby mające na celu zabezpieczenie się przed ukąszeniami kleszczy i tak zostajemy przez nie zaatakowani. Oczywiście, nie każde ukąszenie przez kleszcza musi kończyć się boreliozą i nie każde też tak się kończy, niemniej ryzyko jest duże. W jaki sposób zatem rozpoznać pierwsze objawy boreliozy? Największy problem tkwi w tym, że objawy towarzyszące boreliozie, są bardzo zbliżone do objawów klasycznej grypy. Ból mięśni, brak apetytu, gorączka...To mogą być objawy boreliozy. Jeśli zatem wiemy, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza i występują u nas wymienione powyżej objawy, warto jest udać się na specjalistyczne badania. Wykonanie kompleksowych badań krwi, pozwala jasno określić, czy rzeczywiście w naszym organizmie rozwija się borelioza. Im szybciej zyskamy tę wiedzę, tym większa szansa na to, że będziemy w stanie skutecznie walczyć z tą chorobą. 

marijuana-1414002_960_720.jpg (960Ã632)

Jak leczyć boreliozę?

Jedną z najskuteczniejszych metod, jeśli chodzi o leczenie boreliozy, jest terapia antybiotykami. Nie jest to jednakże jedyna metoda, która przynosi rezultaty. Najnowsze badania wykazały, że terapia wysokiej jakości olejem konopnym, także może okazać się skuteczna, jeśli chodzi o leczenie boreliozy. Musimy jednak wiedzieć, że aby poddać się takiej terapii, konieczny jest zakup oleju konopnego najwyższej jakości i to najlepiej w renomowanym sklepie. Sprawdzajmy zatem miejsca, w których kupujemy ten lek. Tylko w taki sposób zyskamy pewność, że będzie on skuteczny, jeśli chodzi o leczenie boreliozy.